Wielkopolska - tradycje weselne
 

Wielkopolskie tradycje weselne


Ludowość to specyficzne spojrzenie na świat, na przyrodę, jej Twórcę oraz na człowieka jako osobę w dialogu z naturą. Tradycje ludowe stanowią rodzaj komunii z żywiołem natury, jednocześnie ich źródłem jest też aspekt duchowy ludzkiej egzystencji. Rytm życia wyznacza człowiekowi na wsi cykl pór roku, w ten wprzężony jest kalendarz świąt religijnych czy innych uroczystości.


Wielkopolska może się poszczycić bogatą tradycją obrzędową, choć jej specyfika nie tyle polega na odmienności wobec innych regionów Polski, co na pewnych inwariantach tych samych obrzędów, zadomowionych w całym kraju.


Uroczystości weselne posiadają swą niezwykle bogatą symbolikę, także na Wielkopolsce. Uświęcony tradycją obrządek rozpoczyna się rankiem, od przyjmowania gości przez drużbę, który częstuje wódką i zaprasza na wesele. Gospodarzy wprowadza się uroczyście, z muzyką, którą przygrywa dudziarz i skrzypek. Temu pierwszemu sypie się do rogu grosza. Goście zasiadają do stołów, przy których obsługuje ich druhna i drużba, "bo to ich służba". Goście po pierwszym posiłku

 

tego dnia uroczystości słuchają mowy weselnej, w której padają takie słowa między innymi:

"Do Wos zaś, Państwo Młodzi, kilku słowami się zwrocom; uprzytomnijcie sobie, iż wstympujecie do stanu małżyńskiego, pełnygo trudu i boleści. O tym pamientej Ty, Młody Panie, a zapomnij o swym kawalerskim stanie, bo widzisz przed sobą te, która ma być twoją przyszłą i wierną żoną. [...] Ty zaś, Panno Młoda, pojmiesz dziś małżonka przez Boga ci przeznaczonygo i przez Ciebie umiłowanego. Pamientej, iż dobra żona jest "głowy menża korona". Żegnej wienc Panno Młoda te domowe kąciki i zabierej sie do stanu małżyńskiego i sakramyntu najświentszego." (Jan Bzdęga, Biskupianie, Wydawnictwo Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury, Warszawa 1992, s. 21.)


Uświęcenie obrzędu ślubnego zostaje dokonane w kościele, przed mszą świętą. Do kościoła jedzie się w określonym porządku. Konno jadą dwójkami mężczyźni, pan młody, drużba i goście, przy czym pan młody przewodzi konnicy, trzymając rózgę brzozową, symbol ojcostwa, z zieloną wstążką, która z kolei jest emblematem małżeństwa.


Następna strona >>

 
 
Strona główna      Wielkopolska     Porady weselne      Tradycje weselne      Zareklamuj się      Kontakt
 

Tradycje ślubne i weselne:

Polskie tradycje weselne

Wielkopolskie tradycje weselne